O bezpieczeństwie.

Co daje Wam poczucie bezpieczeństwa?

Kiedyś utożsamiałam je ze stabilnością. Dobra, pewna praca, zaplecze finansowe, skończone prestiżowe studia. Dach nad głową, najlepiej własny, nie wynajęty i co z tego, że na kredyt. Uznanie innych ludzi. Ta myśl, że w czyichś oczach jestem człowiekiem sukcesu.

I jeszcze pewność jutra. Pojutrza. I tego dnia od dzisiaj za 10 lat. Że ta praca, ten dom, ci znajomi – wszystko będzie tak samo. Nic się nie zepsuje, nikt nie odejdzie, nikt mi nie zarzuci, że coś zrobiłam źle, że spartolilam jakiś z góry ustalony plan.

Ostatnio ktoś mnie zapytał, czy zamierzam tak już do końca życia. Bez domu, bez adresu, to tu, to tam. Ku mojemu własnemu zaskoczeniu odpowiedź wypłynęła z moich ust automatycznie.

„Nie chcę żyć życia, które już wiem jak się kończy.”

Nie chcę wiedzieć co będzie za 10 ani nawet 5 lat. Nasze plany nie sięgają tak daleko. Bardziej marzymy, niż planujemy. Nie zakładamy, że wszystko musi wyjść. Przecież życie zawsze może potoczyć się lepiej, niż przyszło nam do głowy.

Więc co z tym poczuciem bezpieczeństwa?

Najczęściej odnajduję je rano. Gdy budzę się pierwsza z całej naszej piątki, rozglądam się po busie i widzę, że wszyscy są. Czasem ono leży w wiernych oczach Dudu, które kiedyś pełne strachu, dziś wyrażają bezkresny spokój. Czasem w kocim mruczeniu, które wie, że już nigdy nie będzie musiało walczyć o przetrwanie. Najwięcej go jednak jest w dłoni Miłosza, która zaciskając się na mojej, nawet w najtrudniejszych chwilach mówi, że sobie poradzimy. Albo w jego cicho uśmiechniętej twarzy, patrzącej na mnie jakbym była kolejna Marią Curie i mogła osiągnąć wszystko.

Nauczyłam się, że prawdziwe niebezpieczeństwo jest wtedy, gdy musisz żyć życie, którego wcale nie chcesz. To właśnie goniąc za zyskiem, najwięcej można stracić. Poczucie bezpieczeństwa? Podobnie jak chęć do życia najlepiej ulokować jest w tym, co nieprzeliczalne na żadna znaną światu walutę.

Jedna uwaga do wpisu “O bezpieczeństwie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s